Jaroslav Kulhavy drugi v La Bressu | Factory Store

Jaroslav Kulhavy drugi v La Bressu

Kulhavy ni začel dobro in prvi krog je končal na komaj 16. mestu, toda z odločno vožnjo v naslednjih šestih krogih se je češki kolesar prebil do končnega drugega mesta. S tem je izenačil najboljši letošnji rezultat v svetovnem pokalu; drugi je bil že pred tednom dni v češkem Novem mestu.

»Dirka je bila težka. Začetek je bil slab, saj sem padel takoj po štartu,« je povedal Kulhavy, ki je vozil svojega Specializeda S-Works Epica 29. »Počutil sem se dobro. Drugo mesto kaže na to, da je moja forma iz dirke v dirko boljša in že se veselim naslednjih dirk na Mont-Sainte-Anne in v Windhamu.«

Svetovni pokal La Bresse
Jaroslav Kulhavy (foto: Specialized)

Na tehnični progi je imelo veliko kolesarjev težave z defekti, Kulhavy pa je samozavestno vozil s prednjim plaščem Specialized S-Works Ground Control 29 x 2,10 in zadnjim Renegade 29 x 1,95. Uporabil je klasično gonilko z dvema verižnikoma 39/26.
Kulhavy, aktualen svetovni prvak in zmagovalec svetovnega pokala v letu 2011, se je do konca drugega kroga povzpel že do sedmega mesta, do petega krog kasneje in do tretjega ob koncu četrtega kroga. V zadnjem šestem krogu je šel mimo Ralpha Naefa in se hitro približeval končnemu zmagovalcu Julienu Absalonu.

Ko je Absalon na zadnjem spustu zadnjega kroga padel čez krmilo, se je Kulhavyju že nasmihala zmaga. Toda Francoz se je hitro vrnil na kolo in ravno še pravi čas odbil napad Jaroslava, ki je dirko zaključil z zaostankom sedmih sekund za Absalonom.
»Vedel sem, da je pod pritiskom in da je padal. Bilo je zares blizu,« je povedal Kulhavy.

Christoph Sauser (foto: Specialized)

Christoph Sauser je na svojem Specializedu S-Works Stumpjumperju pokazal odločno vožnjo in končal na šestem mestu z zaostankom 2 minut in 8 sekund. Vožnja je bila dobra, a ne tako dobra, kot si jo je želel Sauser sam. Ker se ni prebil v švicarsko olimpijsko ekipo se bo osredotočil na preostale dirke svetovnega pokala, dirkal pa bo tudi na Leadville 100, ki poteka v istem vikendu kot olimpijska dirka.
Čeprav je Sauser na večini dirk vozil z enim samim prednjim verižnikom se je za to dirko odločil za verižnike Rotor s 38/26 zobmi.

Vedno hitri Burry Stander je razočaran končal na 24. mestu, saj je imel v prvem delu dirke veliko smole.

»Štartal sem dobro in takoj sem bil na čelu skupine. Na vrhu prvega vzpona v štartnem krogu sem bil na približno petem mestu in v popolnem položaju za začetek singla. Ob vstopu nanj sem s kančkom očesa videl, da je nekdo izgubil nadzor nad kolesom in zaletel se je naravnost vame,« je povedal Stander, ki je dirkal na trdaku Specialized Stumpjumper 29er. Na prednjem obroču je bil plašč S-Works Fast Trak 29x2,00 (s pritiskom 1,5 bara), na zadnjem pa Renegade 29x1,95 (1,6 bara). Vozil je gonilko z verižnikoma 38/26.

Buddy Stander (foto: Specialized)

Stander se je znašel na 123. mestu in vedel je, da vodilnih ne more več ujeti, toda z mislimi je bil v skupnem seštevku svetovnega pokala. »Pozabiti sem moral na vodilne – nikakor jih ne bi mogel ujeti. Ker smo morali del vzpona v skupini hoditi sem prihranil nekaj energije, prav tako pa sem vedel, da bodo nekateri popustili in jih bom lahko ujel. Prišel sem do 24. mesta. Na koncu sezone bo to morda še pomembno – boriti sem se moral za vsako možno točko. Bil sem razočaran. Noge so bile v redu in danes sem upal na veliko več.«

Kohei Jamamoto iz Japonske si je privozil solidno 29. mesto z zaostankom 7:05, vozil pa je na trdaku Specialized S-Works Stumpjumper s plašči S-Works Fast Trak 29x2,00 in pritiskom 1,8 bara. »Vesel sem dobrega štarta. Vedno znova sem se skušal prebiti višje. Kasneje v dirki sem padel in zopet izgubil nekaj mest, toda po tej dirki imam dober občutek.«

Američan Todd Wells je imel težak dan. »Ne samo, da se nisem kvalificiral za olimpijsko ekipo, ampak sem bil povsem izmučen in sem si želel samo odstopiti,« je povedal Wells, ki je dirkal s svojim Specializedom S-Works Epicom 29. »Vesel sem, da nisem odstopil, poleg tega pa je šlo danes vse narobe.«

Wells je povedal, da je bilo prvih 10 do 20 sekund njegov edini dober del dirke. Na zadnjem spustu v prvem krogu se je zvrnil preko krmila in pred gledalci je padel na korenine. »To me je vznemirilo in začel sem nazadovati. Od takrat naprej je bila borba samo še navzgor.«

Po štirih dirkah svetovnega pokala je Kulhavy na skupnem tretjem mestu s 625 točkami, Stander je četrti s 568 točkami. Sauser je 12. (364 točk), Jamamoto 30. (166 točko), Wells pa 50. (83 točk).

Med dekleti je Lea Davison končala na 16. mestu, z dobrimi sedmimi minutami zaostanka za zmagovalko Gunn-Rito Dahle Flejsaa. V cilj je prispela kot druga najhitrejša Američanka.

»Začela sem dobro in z velikim olajšanjem sem z asfalta zapeljala na teren, saj se vožnja po asfaltu pred tednom dni ni končala najbolje. Zanesljivo sem bila znotraj petnajsterice in se tam vozila skozi celotno dirko,« je povedala Davisonova, ki je v soboto praznovala rojstni dan. »Nisem imela dovolj energije, da bi se približala Georgii [Gould] ali Emily [Batty], ki sta me prehiteli, v zadnjih dveh krogih pa sem imela še krče, zato proti koncu nisem mogla voziti globoko v rdečem območju. Na dirki je bilo presenetljivo vroče.«

Lea Davison (foto: Specialized)

Davisonova je vozila trdaka Specialized Fate Pro 29er je bila presenečena nad oprijemom tehnične in 4,2 km dolge proge. »Pričakovala sem, da bo zadnji spust bolj drseč, toda oprijem je bil dober. Mislim, da so mladinci dobro posušili progo.«
Morda pa ji je pomagal profil kombinacije prednjega plašča S-Works Ground Control 2,10 (1,5 bara) in zadnjega Specialized Fast Trak 2,00 (1,65 bara). Tudi ona je uporabljala gonilko z dvema verižnikoma SRAM/Specialized s 38 in 24 zobmi.
»To je proga stare šole. Šla je navzgor in nato navzdol, s samo nekaj vzponi v srednjem delu. Dirka je bila drugačna in daljša kot običajno. Običajno znam to bolje izkoristiti, daljše dirke mi bolj ustrezajo.«

»Dirka je bila dobra, prav tako pa sem vesela, da je konec olimpijskih kvalifikacij. Do uradnega izbora moram počakati do 15. junija, toda za zdaj dobro kaže. Bomo videli.« Davisonova je verjetna kandidatka za eno izmed dveh mest, ki jih ima na voljo ameriška ženska olimpijska ekipa za London. Po štirih dirkah je Davisonova uvrščena na 18. mesto lestvice svetovnega pokala.